WordPress Forum, Soru Cevap Eklentisi – WpForo

Forum denildiğinde akla ilk gelen vbulletin ve son zamanlarda popüler olan XenForo scriptleri ön plana çıkmakta. Ancak bu scriptler forum sitesi oluşturmak isteyenler için genelde hayal olarak kalmaktadır. Aşırı derecede optimize edilmiş bu harika CMS sistemler maalesef oldukça pahalı durumda. Kullanıcıların bu durumda ücretsiz alternatiflere yönlendiğini görmekteyiz. Bunların başında da WordPress forum veya Soru Cevap eklentisinin oluşturulması ön plana çıkıyor.

WordPress Forum ve Soru Cevap Eklentileri

Araştırma yaptığınızda ise karşınıza ilk çıkacak olan BbPress olacaktır. BbPress oldukça sade ve fonksiyonu az olduğu için ihtiyaçlarınıza genel itibari ile yardımcı olmayacaktır.

Bunun dışında karşınıza Asgaros Forum, CM Answers, DW Q&A, AnsPress adlı ücretsiz eklentileri bulabilirsiniz. Hatta ödeme yaparak güzel tema veya eklenti satın alabilir veya warez olarak da kullanmaya çalışabilirsiniz. Sabai Discuss, Discy, Ask Me gibi ücretli sistemlerde mevcut.

Bu eklenti ve temaların ortak noktaları wordpress veri tabanının hali hazırda bulunan tablolarına entegre edilerek düzenleniyor olması. E ne var bunda olması gereken zaten bu diyebilirsiniz. Haklısınız, ancak wordpress çekirdek yapısı olarak bir blog sitesi üzerine kurulu ve hala aynı çekirdek yapısını kullanmaya devam etmektedir. Forum eklenti ve temalarında bir sayfayı açtığınızda gösterilecek verilerde adı başka tablodan, yazıyı başka tablodan, diğer meta verileri farklı tablolardan çekerek hantal bir yapıya kavuşmasına neden olabiliyor. Buna bir de kötü hosting sunucuları ve hız yapılandırmaları eklendiğinde iş kod bilgisi olmayanlar ve düzenleme şansı olmayanlar için çığırından çıkabiliyor.

WpForo ise buna basit bir çözüm bulmuş. WordPress tablolarına dokunmadan kendi tablolarını kullanarak hızı oldukça optimize etmiş. Bunun yanında gerçek bir forum hissi yaratmayı da başarmışlar. Gelin Eklentiyi birlikte tanıyalım.

WordPress Forum, Soru Cevap Eklentisi WpForo

Eklenti iyi düşünülmüş bir yapıya sahip bu yüzden içerisinde çoklu düzene sahip modül barındırmakta ve ihtiyaçlarınıza yanıt vermeye odaklanmakta. artıları ve eksileri ile gelin eklentiyi size tanıtalım. Eklentiyi WpForo WordPress Eklenti Adresinden indirebilirsiniz.

 

 1. Genişletilmiş Düzen: Bir alt seviyede konuları önceden göstermek için benzersiz bir özelliğe sahip klasik forum düzeni. Her forumun en son konularını Forum Listesinde ve her konunun en son gönderilerini Konu Listesinde görebilirsiniz.
 2. Basitleştirilmiş Düzen: Forum ve konu listelerinde konu ve yazı yazarı avatarları ile hafif, modern ve güzel forum düzeni oluşturmanızı sağlar.
 3. Soru ve Cevap Düzeni: Profesyonel destek ve Stack Overflow’a benzer topluluklar için eksiksiz Soru ve Cevaplar ve tartışma panosu düzeni. Kullanıcıların soru sorması ve soru cevaplaması ve kullanıcıların yukarı veya aşağı oy kullanması için mükemmel bir platform.
 4. Konu Düzeni: Bu düzen, özellikle destek forumları, destek biletleri, ürün inceleme tartışmaları ve konu odaklı forumlar (az sayıda kategori ve forum, hatta sadece bir forum) için her türlü tartışma için kullanabilirsiniz.

WpForo Öne Çıkan Olumlu Yanları

 • Sürekli Eklentinin Çalışma Performansı İyileştiriliyor
 • Genişletilmiş, Basitleştirilmiş ve Soru-Cevap olmak üzere görsel olarak 3 farklı düzene sahiptir.
 • Mobil Uyumludur
 • Yerleşik SEO işlevleri. SEO etkili Kalıcı Bağlantılar, Başlıklar, Meta Veriler, Açık Grafik etiketleri sahiptir.
 • Üye istatistikleri, biyografi, ayarlar, abonelik sayfaları ile güzel, modern ve bilgilendirici profil sistemine sahiptir. Buddypress kurmanıza gerek yok.
 • İtibar, Üye Rozet Sistemi Bulunmaktadır.
 • RSS Beslemelerine ve abonelik sistemine sahiptir
 • Sürükle ve bırak forum sıralaması oluşturmaya imkan sağlar.
 • Üye rolleri, grupları ve izinleri oluşturulabilir, moderatörler atanabilir
 • Türkçe Desteği Mevcuttur.
 • Site üzerinde canlı bildirim yapılabiliyor.
 • Eklenti ile wordpressi tamamen forum olarak kullanabilme özelliği
 • bbpress, Simple:Press, Asgaros, AnsPress, DW Q&A, WP Q&A, phpBB, SMF, MyBB, Joomla Kunena gibi wordpress ve PHP altyapısına sahip benzer forum ve soru cevap eklentilerinden geçiş yapabilmenizi sağlayan ara eklentiye sahiptir.

WpForo Eklentisinin Olumsuz Yanları

 • Hazır temalar bulunmuyor. php,css ve html bilgisi dahilinde yazılması gereklidir. Ancak tüm renkleri değiştirmenize olanak sağlıyor. (Bu ekran oldukça kötü tasarlanmış diyebiliriz.)
 • URL yapısında sorunlar yaşatabiliyor.
 • Eklenti desteği olmasına rağmen eklenti fiyatları oldukça pahalı. (Bir bölümü eski sürüm olmak kaydı ile internet üzerinden warez olarak bulunabiliyor.)

WpForo Öne Çıkan Premium/Ücretli Eklentileri

 • “Forum – Blog” Cross Posting (Blog ile forum ve forum ile blog arası içerik senkronizasyonu. Blog yazıları ile forum konuları ve blog yorumları ile forum cevapları entegre edilir. Konu altına yorum yazan kişi aynı zamanda forum altına yorum bırakmış olmaktadır.)
 • Topic Prefix & Tag Manager (Konuları kategorize etmek adına konu ön ekleri ve ön ek grupları oluşturabilmenizi sağlar. Aynı zamanda konu etiketlerini eklemenizi, düzenlemenizi, silmenizi ve ön eklere dönüştürebilmenizi sağlar.)

 • Advanced Attachments (Forum konularına ve yazılarına gelişmiş bir dosya eki sistemi ekler. Kullanıcı tarafından belirlenen kütüphaneler için Ajax ile geliştirilmiş ortam yükleme ve görüntüleme sistemi sağlar.) (Warez Var)

 • WooCommerce Memberships Integration (Foruma ücretli bölümler eklemenize olanak sağlar.)

 • User Custom Fields (Gelişmiş kullanıcı profili oluşturucu sistemi. Yeni alanlar eklemeye ve profil sayfasını yönetmeye izin verir. Özel Kayıt, Hesap, Üye Arama formları oluşturur.)

 • Private Messages (Foruma kullanıcılar arası özel mesajlaşma sistemi eklenmesini sağlar) (Warez Var)

 • Topic Custom Fields (Bir forum oluşturucu ile konu özel alanları oluşturmanıza ve konu formu düzenini yönetmenize izin verir.Özel alanlara göre konu arama seçenekleri ekler)

 • Polls (Foruma Anket Eklemeye olanak sağlar) (Warez Var)

 • Forum Censure Pro (Küfür, kelime engelleme eklentisi) (Warez Var)
 • Ads Manager (Forum içerisine reklam ekleme olanağı sağlar) (Satın Alınmasına Gerek Yok Çözümü Var )

 • Embeds (Forum konularına ve yazılarına yüzlerce video, sosyal ağ, ses ve fotoğraf içeriği eklemenize olanak sağlar.) (Warez Var)

 • wpForo Emoticons (Editöre harika Sticker ve İfade paketleri ekler. Yeni özel ifade paketleri oluşturmaya izin verir.) (Warez Var)

 • MyCRED Integration (Forum etkinliği için myCRED puanları ile ödüllendirir. MyCRED Rozetleri ve Sıralarını bütünleştirir. WpForo konu ve iletileri myCRED puanlarından hoşlanır.) (Warez Var)

Warez içeriklere ulaşabilmeniz için google üzerinde “wpforo premium plugin full” araması yaparak ulaşabilirsiniz.

WpForo Eklentisine Adsense ve Diğer Reklamları Ekleme

Yukarıda belirtilen ücretli eklentiler içerisinde reklam ekleme özelliği maalesef ücretli eklentiler ile sağlanıyor. Ancak bunu aşmak kolay. Aşağıda yer alan yöntemler ile WpForo’ya reklam ekleyebilirsiniz.

Forum Üstüne Reklam Ekleme

Eklenti dosyaları içerisinde aşağıda yolu bulun ve header.php dosyasını açın;

/wp-content/plugins/wpforo/wpf-themes/classic

aşağıda kodu bulun ve öncesine reklam kodunuzu ekleyin;

<?php do_action( 'wpforo_header_hook' ); ?>

Forum İçeriğine Reklam Ekleme

aşağıda belirtilen yolu bulun, WpForo birden fazla şablona sahip olduğu için tüm değişiklikleri 1 2 3 4 klasörleri içerisinde yer alan post.php dosyasını için yapacağız. Bu dosyaları tek tek açın

/wp-content/plugins/wpforo/wpf-themes/classic/layouts

Bu kodu bulun ve sonrasına reklamınızı yaptırın;

<?php if( $post['is_first_post'] ): ?>
<div class="wpforo-topic-meta">
<?php wpforo_tags( $topic ); ?>
</div>

Not: Eklenti her güncellendiğinde bu işlemi tekrar yapmak zorundasınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.