Kodsuz Android Uygulama Yapma

Android uygulama yapabilmek için java dilini bilmek gerektiğini aslında öğrenmiş olduğunuz için burada olduğunuzu biliyorum. Evet, sizde benim gibi java dilini bilmiyorsanız eğer kod yazarak bir android uygulama yapamayacağınızı ve üzüldüğünüzü görür gibiyim.

Hatta büyük ihtimal bu yolda Appypie, Appsgeyser, mobapcretor, İnfinitemonkeys, Appyet gibi web sitelerine başvurmuş da olabilirsiniz. Hiç uğraşmayın hepsini ben denedim 🙂 Appyet en iyisi diyebilirim bunların içerisinde ancak hepsi yetersiz. Yeni bir site buldum ve artık onu kullanmaya denemeye en azından bu işin zevkini vermeye başladığını belirtmek isterim. O Site daha önce görmediyseniz eğer : Android Cretor

Android Creator İle Kodsuz Android Uygulama Yapma

Bu web sitesi başta ücretsiz olmanın yanında, reklam verme ve gelir etme, uygulama kullanıcılarına bildirim gönderme dahi bir çok özelliğinin yanında diğer sitelere göre daha esnek olduğunu söyleyebilirim. Uygulamayı oluşturduktan sonra Google Play de yayınlayarak daha çok kullanıcıya da ulaşmanız mümkün.

Haydi Başlayalım….

Siteyi üye olun ve içeriye dalın. Site çok kolpa gibi görünse de oldukça işe yarar bir kullanıma sahip eksi yanları da var tabi onları da burada açıklayacağım.

Tabi nasıl bir uygulama yapmanız gerektiğini önceden tasarlamanız gereklidir. Kod bilmediğiniz için yapacaklarınızın da sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var…

Üye olduktan sonra karşınıza Create App butonu gelecek basın ve yönergeleri takip edin.

[su_tabs][su_tab title=”Adım 1 – Genel Ayarlar”]

Bu bölümde “App Name” kısmına dikkat etmeniz gereklidir ve tek bir değişiklik yapmanız yerinde olacaktır. Gerek başka kullanıcıların yüklemesi gerek google playde yayınlamanız sonrasında app name değişikliklerinden kaynaklı yapacağınız güncellemelerde diğer cihazlarda etkili olmaz. Örn: Google Playda bir uygulamaya güncelleme geldiğinde sistem uygulama ismini denetler.

“App İcon” ise uygulamanızın iconudur.

Primary Language” : Uygulamanın dilidir. Maalesef Türkçe Yoktur.

App Desctription” :  Uygulamanın açıklamasını kısa ve öz olarak buraya yazabilirsiniz.

Android Uygulama Yapma

[/su_tab]
[su_tab title=”Adım 2 – Stil”]

İkinci bölümde uygulamanızın stilini belirleyebilirsiniz. (Bunu daha sonra değiştirebilirsiniz. Holo stili seçebilirsiniz.)

Android Uygualama Yapma

[/su_tab]
[su_tab title=”Adım 3 – Sayfa Seçimi”]

Bu Bölümde uygulamanızın ilk sayfasını belirliyorsunuz. Bu sayfalar dışında kendi özgün sayfanızı da belirleyebilirsiniz.
Retail : Ürün satışı yapabilirsiniz. Sistem Paypal ödeme alma bileşenlerini destekliyor.
Services : Restoran, Otel gibi işletmeler için İletişim Bilgilerinizin yer aldığı Servis uygulaması oluşturabilirsiniz.
Reviews or Tutorials : Bir resim ve yazıdan oluşan sayfalar oluşturabilirsiniz.
App of a cominty: İçerisinde diğer kullanıcılar ile Chat yapabileceğiniz topluluk sayfaları oluşturabilirsiniz.
Web app : Web sitenizin linkini girerek uygulamayı sitenize girişler için bağlayabilirsiniz.
Blog app : Web sitenizin yada diğer sitelerin RSS bağlantıları ile sayfaları kullanıcılara takip ettirebilirsiniz.
Radio station or Music app : Youtube ve diğer video bağlantıları ile bir video sayfası hazırlayabilirsiniz.

Android Uygulama Yapma

[/su_tab][/su_tabs]

Ayarları yaptıktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak sizi :

Ana ekran dediğimiz bu kısımda ki bölümleri tanıyalım :
Android Creator 4
Genral İnfo : altında ki  ►Name and icon bölümünde yaptığınız Uygulama Adı, Paket adı, ve Açılış ve bildirim ikonu gibi değişikliklerin tüm kullanıcılara yayılması için tüm kullanıcıların değişiklikten sonraki sürümü yani yeni sürümü telefonlarına yüklemeleri gereklidir.

►General : Uygulama Dili ve Açıklamasını değiştirebilirsiniz.
Share : Uygulama içerisinde paylaş ikonu mevcut bu ikona tıklandığında ve mail ile gönderimi seçtiğinde otomatik mail içeriğinin nasıl doldurulacağını seçebilirsiniz.
Launch Message : Bu bölümde uygulamanızı açan kullanıcılara Açılış mesajı iletebilirsiniz.
►►Desing : Bu bölümde sırası ile Uygulama rengi, Menü Tipi, Menü İkonu, Alt menü ikonları ve bekleme resmini değiştirebilirsiniz. (Bekleme süresini 0 yapmanızı tavsiye ederim.)

Android Creator 5

Section : Uygulamalarımızın sayfalarının eklendiği bölümdür. Web sitenizi, HTML sayfaları, Resim ve Yazı, Ses, Video, RSS, Chat, Şirket Bilgileri Sayfanız ve Satışını yapacağınız Ürünleri Ekleyebilirsiniz.

Offices : Şirket bilgilerinizi ekleyeceğiniz bölüm. List bölümünde E posta gönderimi sırasında zorunlu doldurulacak alanları seçebilirsiniz. Color bölümünde bu bölümün rengini değiştirebilirsiniz.

Products :  Bu bölümde eğer uygulama üzerinden satış yapacak iseniz satacağınız ürünlerin girişini Management bölümünden yapabilirsiniz. Categories bölümünden ürünleri kategorize edebilirsiniz.  Options bölümünden yine ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

Send messages : Bu bölümde uygulama kullanıcılarına bildirim gönderebilirsiniz.

 • Title : Bildirim başlığı
 • Subtitle : Kısa Açıklama bölümüdür.
 • When opening go to bölümü ise bildirimin üzerine tıklanınca ne olacağını belirtmenize yarıyor.
 • Aplication seçerseniz uygulamanız açılacaktır.
 • Selection seçiminde uygulamada belirlediğiniz bir sayfa açılacaktır.
 • Web ise belirlediğiniz bir internet adresine yönlendirme yapılacaktır.
 • Custom messege tamanen içeriğini sizin belirleyeceğiniz bir mesaj gönderebilirsiniz.
 • Send Chat Message ise bir sohbet mesajı bilgisi gönderecektir.

-Geniş kitlelere hitap ettiğiniz zaman, mesela KPSS sınavı ile ilgili bir uygulamanızın olduğunu düşünelim. Varsayalım bir Chat mesajı ile sonuçlar açıklandığında bunu sohbet bildirimi ile gönderdiğiniz zaman tüm kullanıcıların geri dönüş yaparak mesajlaşmasını sağlayabilirsiniz.) Mesaj Sınırı yok. Ancak geniş kitlelerde mesajlar kullanıcılara parça parça gitmekte ve peş peşe mesaj gönderimi yapmanız kullanıcılar rahatsız olacağından silinmeye yol açmakta ve uyarı vermektedir.

Conversation : Bu bölümde attığınız chat mesajları ve kullanıcılardan gelen mesajları görebilirsiniz. Silebilir ve kullanıcı engelleyebilirsiniz.

Android Creator 6

Ads : İşte en güze yeri 🙂 Reklamlar, Kullanıcılara Admob hesabı üzerinden bir key alarak uygulamanızın üst kısmı veya alt kısmında bir banner yayımlayabilirsiniz. Veya sayfa gezintilerindeki 1, 2, 3. sayfa gösteriminden sonra tam ekran reklam gösterebilirsiniz.

Banner reklamları için ayrı bir Reklam ID, Tam ekran reklamlar için ayrı bir ID almanız gereklidir. Google hesabınız varsa Google Admob sitesinden üyelik açarak IDlerinizi alabilirsiniz.

Ads position : Botton : Altta Top seçeneği ise reklamın üstte olacağını belirtir.

In-app interstitial frequency : Bu seçenek kaç sayfa dolaştıktan sonra tam ekran reklam görünsün seçeneğidir.
Show in chat ise kaç mesaj sonra reklamın gözükeceğini belirtir.
Show when app closes: ise uygulama kapandıktan sonra hangi zamanda reklamın tekrar gözükeceğini belirtir.

Android Creator 7

Not : Gösterilen reklamların %80 ni sizin reklamınız %20 si ise android creator firmasının kendi reklamlarıdır. Üst menüde bulunan Adfree service bölümünde dilerseniz uygulama adeti başına bir ödeme yaparak %95 e kadar kendi reklamlarınızı yayımlayabilirsiniz.

Statistics bölümünde ise uygulamanızı Google Play’e yükleseniz dahi kaç kez indirildiğini ve kaç kez kullanıldığı bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Son Detaylar

Oluşturduğunuz her sayfanız altında Advenced setting bölümü mevcuttur. Bu alana geçmeden önce aşağıda ki resimde de yer alan bilgileri paylaşmak isterim.

 • Sayfa oluşturuken uygulama içindeki sayfalar arasında link verebilirsiniz. <href=”go:”ReferensNo”>Metin</a> şeklinde sayfa içi bağlantı yapabilirsiniz.
 • Bir butona basıldığında telefon edebilme özelliği oluşturabilirsiniz. Bunun için <a href=”tel:0122465″>Açıklama</a> şeklinde link oluşturabilirsiniz.
 • Bağlantıya tıklandığında mail göndermesini istiyorsanız <a href=mailto:mail@adresiniz.com”>Mesaj</a> şeklinde oluşturabilirsiniz.

Android Creator HTML

Referance : Sayfaya ad vererek sayfa linki oluşturabilirsiniz.
Show in menu : Bu seçeneği Evet seçtiğinizde oluşturduğunuz sayfa menüde görünür.
Open link externally : Bu seçenek e dışarıya açtığınız linklerin uygulama içimi yoksa dışarıdan tarayıcı ile mi açılıp açılmayacağını seçebilirsiniz.
Adapt width : Bu seçenek sayfayı masaüstü mü yoksa telefon genişliğinde mi açılıp açılmayacağını seçebilirsiniz.
Show Zoom : Bu seçenek sayfada yakınlaştırma özelliğini açıp kapar.
Diğer ayarlar sabit kalabilir.
Menü icon u ile menüye bir icon verebilirsiniz.

Uyarılar

Uygulamadı ki basit sayfa yapımı dışında kendi web siteniz üzerinde sayfalar hazırlayabilirsiniz. Yine site üzerinde var olan HTML araçlar ile programa sayfalar ekleyebilirsiniz. Ancak HTML yazımda siteden kaynaklı bazı problemler söz konusu HTML sayfaları kaydettikten sonra sayfada yer alan verilen uçup gidiyor. Uygulamada görünüyor ancak düzenleme yapmak istediğinizde kodlar gittiğinden sorun oluşuyor. Bu yüzden yaptığınız HTML sayfaları web site dışında tasarlamanız da fayda var.

2 yorumlar

 1. Can 4 Eylül 2016 at 14:22

  Merhaba hocam be. Appsgeyser ile uygulama.olusturdum yaklasik 1 sene once fakat uygulamasini olusturdugum web sitesinin telif hakkindan dolayi kapatmak zorunda kaldim. Ve appsgeyserde olan uygulamamida silmek zorundayim fakat mail adresimin kayitli olmadigi uyarisini aliyorum support@appsgeyser.com a ve facebook sayfalarina 50 den fazla bildirim yaptim donjs yapmadilar bana bu konida yardimci olabilir misiniz?

  Cevapla
  1. Erdinç Gür 4 Eylül 2016 at 20:23

   Merhaba,

   Konu hakkında yardımcı olmam mümkün değil. Talebinizde konu ile alakalı değil.

   Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.